Міфологія — невичерпне джерело персонажів, образів і сюжетів для письменників, художників, композиторів і, звісно, режисерів та сценаристів. Попри те, що за три десятиліття історії кінематографу незалежної України були навіть роки без жодного нового фільму, декілька стрічок з українськими міфологічними персонажами таки побачили світ. Озираємося на те, що маємо, та з надією дивимося в майбутнє.

 «Тіні незабутих предків»(2013)

Режисер: Любомир Левицький

Жанр: трилер, містика

В ролях: Д.Ступка, А.Лі, В.Никитюк, Б.Юсипчук, С.Галабурад, Р.Кравчук, О.Мусієнко, М.Шако

Сюжет: На початку ХІХ ст. дев’ять мольфарів запечатали злих карпатських духів у Книзі Тіней. Але один дух, якому вдалося уникнути цієї долі, полює на ключ до цієї книги — магічну Зґарду. У наш час група студентів опиняється втягнутою в моторошну історію, пов’язану зі Зґардою. Щоб врятуватися і не дозволити злу знову вийти на волю, вони мають пройти багато випробувань і знайти останнього мольфара.

Тіні незабутих предків

 «Сторожова застава» (2017)

Режисер: Юрій Ковальов

Жанр: фентезі, пригоди, історичний

В ролях: Д.Каменський, Є.Кошева, Р.Луцький, О.Волощенко, Г.Дерев’янський, О.Комаров, С.Красовська, Н.Сумська

Сюжет: Фільм знято за однойменною книгою Володимира Рутківського. Половецький шаман отримує від хана завдання привести із майбутнього того, хто допоможе йому перемогти Київську Русь і весь світ. Так боягузливий школяр Вітько потрапляє у минуле. Русичі піддають його випробуванням загадковою силою (тут згадується Велес). Після цього Вітьку треба навчитися вправлятися зі зброєю та розшукати волхва, щоб повернутися додому. Допомагатиме йому у цьому дівчинка Оленка. Далі буде Камінь Перуна, боротьба з половцями і, звісно, щасливий фінал.

Сторожова застава

 «Лиса гора» (2018)

Режисер: Роман Перфільєв

Жанр: жахи, трилер

В ролях: М.Моторна, Д.Симоненко, А.Кін, К.Цуканов

Сюжет: Після того, як мати Майї загадково зникла на Лисій горі, дівчина страждає від нічних кошмарів. Щоб позбутися їх, вона йде на Лису Гору. Дорогою Майя знайомиться з  Марком, у молодих людей складуться складні стосунки. Зрештою Майя і Марк опиняються заручниками секти адептів віри  у Велеса, які примушують їх полювати один на одного.  Страх, привиди, розкриття таємниці зникнення матері Майї і помста — все це тримає глядача у напрузі до останньої хвилини.

Лиса гора

 «Пекельна хоругва» (2019)

Режисер: Михайло Костров

Жанр: фентезі, пригоди, сімейний, історичний

В ролях: К.Лінартович, Г.Бакланов, Л.Самаєва, О.Пожарський, В.Задніпровський, Д.Розовлян, А.Арзуманян та інші.

Сюжет: В основі сценарію фільму — казка Сашка Лірника «Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід». І хоч казка авторська, але вона аж кишить розмаїтою нечистю з українських народних казок та переказів. Насамперед чортами. Дія фільму відбувається за козацьких часів, а головний герой — молодий козак Семен, якого чорт обманом забирає у полон. Однак герой не лише з халепи вибрався, а ще й послужив рідній країні.

Пекельна хоругва

 «Казка старого мельника» (2020)

Режисер: Олександр Ітигілов

Жанр: фентезі

В ролях: А.Кошман, В.Томусяк,  А.Хостікоєв, А.Роговцева, О.Богданович, В.Горянський, Н.Сумська, О.Ступка, І.Вітовська та інші.

Сюжет: Фільм, знятий за однойменною книгою Сергія Ухачевського, зібрав зоряний акторський склад і багато образів української нечистої сили. Старий мельник розповідає дітям страшну казку про бурсака Миколку, що має навчати грамоті панську дочку Христинку. Але селище, до якого він прямує, опинилося під владою упирів, вовкулаків та іншої нечистої сили, а самого пана взяли в полон. Миколці та Христинці доведеться пройти чимало випробувань, щоб добро вкотре перемогло зло.

Казка старого мельника

 Очікуються у 2021 році:

 «Легенди Чарівнолісся» (2021)

Режисер: Віктор Андрієнко

Жанр: фентезі

У головних ролях: О.Сморігін, С.Стрельников, В.Бендас, В.Вірастюк, О.Григор’єв та інші.

Сюжет: фільм має вийти в прокат у грудні. Режисер Віктор Андрієнко зняв стрічку за однойменною книгою, яку сам же і написав у співавторстві з Оленою Шульгою. За сюжетом, суворий Воїн і веселий Мольфар стають опікунами 10-річного сироти Марека, який повинен врятувати не лише Чарівнолісся, а й увесь світ. Їм доведеться боротися з Відьмаком, Вовкулакою та іншою нечистю, а допоможуть їм у цьому Бродник і дівчина-лісунка Олеся.

Легенди Чарівнолісся

 Телесеріал «Слов’яни» (2021)

Режисер: Петер Беб’як

Жанр: фентезі, історичний, пригодницький

У ролях: Д.Цінкота, П.Носихіна, Ю.Лой, О.Мавріц та інші.

Сюжет: Прем’єра українсько-словацького історичного телесеріалу за мотивами давньослов’янської міфології відбудеться на телеканалі «1+1». Мета творців серіалу повністю співпадає з місією «Чарівного світу» — зробити нашу міфологію популярною у всьому світі. Дія серіалу відбувається у VII ст. н.е. у двох слов’янських поселеннях. Дівчина-сирота Драга, що знається на магії, рятує пораненого незнайомця, який нічого про себе не пам’ятає. Намагаючись дізнатися про його минуле, вони накликають небезпеку на поселення, яким доведеться боротися з кочівниками-аварами. В серіалі відтворюються дохристиянські ритуали та вірування, а серед його героїв — деякі язичницькі боги.

Телесеріал «Слов’яни»